A DVB műsorterjesztési specifikációját „HDR Dynamic Mapping” funkcióval kiegészítve a TV-k képernyőik jellemzőinek megfelelően jobban alkalmazkodhatnak a HDR jelhez.
Az iparági konzorcium DVB bejelentette, hogy a televíziós és széles-sávú alkalmazásokban használt videokódolási specifikáció módosításával „HDR Dynamic Mapping” (HDR DM), azaz HDR dinamikus leképzés funkcióval egészíti ki azt.
A HDR DM hozzáadása azt jelenti, hogy egy vevőkészülék, mint például egy TV a képernyője jellemzőinek megfelelően lesz képes alkalmazkodni a HDR videojelhez.
A HDR videojelhez való alkalmazkodás az egyik alapvető (ETSI TS 101 154 című) specifikációt érinti, amely meghatározza, hogyan használják a video- és audiokódolást a műholdas, kábeles és földi műsorszóró rendszerekben, valamint a széles-sávú műsorterjesztésben.
A DVB audiovizuális kódolási specifikációja két eszközt tartalmaz a HDR videotartalmak biztosítására, nevezetesen a Hybrid Log Gamma (HLG10) és a Perceptual Quantizer (PQ-10) 10 bites változatát. A Dynamic Mapping csak az utóbbira vonatkozik.
A DVB szerint igen előnyös lesz, hogy a referenciamonitorra elkészített HDR tartalom „leképezhetővé” válik a fogyasztók kisebb tudású TV-készülékeire. A funkció „Mapping Information (DMI)”, azaz dinamikus leképzési információ HDR videó bitfolyamba való beillesztésével érhető el.
Az új protokoll lényege ugyanis az, hogy a HDR videojelhez való alkalmazkodással a fogyasztók sokkal inkább azt láthassák saját TV-jükön, mint amit a produkciós környezetben a referenciamonitoron a tartalom előállítója látott. Márpedig a tartalomkészítők és az eszközgyártók célja pont ez.
Korábban már eldőlt, hogy a nagy dinamikatartomány része DVB-UHDTV szabványnak és a szabvány következő fázisának jóváhagyásával megnyílt az út a műsorszolgáltatók és készülékgyártók számára az új technológiák alkalmazására.
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.
VÉGRE!
Forma 1 HDR közvetítésre kb mikor számíthatunk? Már nagyon kéne.
A közvetítéseket produkáló Formula 1 TV egyik vezetője nyilatkozott erről egy 2018. márciusi cikkben, amit az SVG Europe jelentetett meg. Már a 2017-es szezonban kísérleteztek a HDR-el, és a rendszerük képes HDR műsor előállítására (például a Grass Valley LDX-86n kamerák is alkalmas, de a dolog nem olyan egyszerű.
F1 futamokat sokféle megvilágítási körülmények között rendeznek, amivel mind számolni kell, aztán kellenének műsorszolgáltató és műsorterjesztő partnerek is a az UHD HDR műsor közvetítéséhez. Szóval erre még várni kell egy kicsit.