Az LCD után az OLED képernyők piacát is Kína uralhatja

A koreai displaygyártók aggódnak, hogy az LCD-k terén már domináns Kína az OLED képernyők előállításában is előzhet.


A Samsung Display elnöke, Lee Cheong arra figyelmezteti a Korea Display Industry Association tagjait, hogy országa displaygyártó iparát Kína nemcsak az LCD, de az OLED képernyők előállításában is megelőzheti.

OLED TV kép

A Chosun Biz cikkében nyilatkozó Lee Cheong azt mondta: „Nagyon aggasztó, hogy a kínai vállalatok csökkentik a technológiai szakadékot, de nyilvánvalóan még mindig van különbség a fejlett technológiai képességek terén.”

A kínai displaygyártó ipar felemelkedése sokban hasonlít arra, ahogy több mint 20 évvel ezelőtt a dél-koreaiak maguk alá gyűrték a japánokat, s végül a Samsung Display és az LG Display annyira dominánssá váltak, hogy a Sony, a Panasonic és a Sharp teljesen leálltak az LCD panelek gyártásával, bár az utóbbi a tajvani Foxconn tulajdonba kerülve újraindított azt.

Mostanra viszont a Samsung Display is teljesen felhagyott az LCD panelek gyártásával, míg az LG Display utolsó, kantoni LCD TV paneleket gyártó üzeme a hónap végétől a TCL CSOT kezébe kerül. Ma már az utóbbi és az ugyancsak kínai BOE gyártják az LCD paneleket, amelyeket az LG Electronics és a Samsung Electronics LCD TV-iben is alkalmaznak.

Az LG Display és a Samsung Display most már átállt az OLED képernyők gyártására, de az utóbbi elnöke Lee Cheong arra figyelmeztet, hogy Kína kiterjesztheti gyártási szakértelmét az OLED-re is, ami a dél-koreai displayipar bukásához vezethet. „Sokan aggódnak amiatt, hogy Kína erőteljes törekvései a szerves fénykibocsátó diódák (OLED) piacán oda vezethet, hogy megismétlődik az, ami a folyadékkristályos képernyők (LCD) esetében. Ez egy nagyon aggasztó szempont, és fontos, hogy miként tudjuk újra kinyitni a technológiai szakadékot.”

TCL IJP OLED képernyők

A TCL CSOT már megkezdte a tintasugaras nyomtatással előállított RGB OLED kisüzemi gyártását. A 2024-ben már a legtöbb okostelefonokhoz használatos OLED panelt gyártó BOE pedig bejelentette, hogy 9 milliárd dollárt (3.300 millliárd forint) tervez költeni egy új, 8,6G-s OLED gyárra, ahol nagyméretű OLED paneleket fog gyártani monitorokhoz, laptopokhoz, okostelefonokhoz és végül TV-khez.

Az LG Display és a Samsung Display persze folyamatosan fejlesztik saját WOLED és QD-OLED technológiáikat, és ezek az innovációk évről-évre egyre fényesebb és energiatakarékosabb képernyőket eredményeznek. Az LG Display transzparens, hajlékony, sőt hordható OLED displaykoncepciókon is dolgozik.

A versenyelőny megtartása azért is fontos, mert Lee Cheong szerint: „A mesterséges intelligenciával rendelkező eszközök és más technológiák elterjedésével nemcsak az OLED elterjedése fog felgyorsulni a meglévő piacon, de az összehajtható, tekerhető, átlátszó, kevert valóság (XR) és a mobilitás területén történő alkalmazások az iparág minden eddiginél nagyobb átalakulásához fognak vezetni,”

Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.