A Netflix mostantól már nemcsak HDR10 és Dolby Vision, de HDR10+ formátumú AV1 kódolású tartalmakat is kínál kompatibilis eszközökön.
A Netflix 2016. óta kínál HDR tartalmakat eddig csak HDR10 vagy Dolby Vision formátumban. Ez most megváltozik.
A Netflix TechBlog közleménye szerint: „Örömmel jelentjük be, hogy szolgáltatásunkon mostantól van HDR10+ tartalom-streaming AV1 kompatibilis eszközöknek, javítva a nézési élményt a HDR10+ minősített eszközökön, melyek korábban csak HDR10 tartalmakat kaptak. A HDR10+ tartalmainkban lévő dinamikus metaadatok javítják a kép minőségét és pontosságát, amikor ezeken az eszközökön nézik.”
Ahogy a Dolby Vision, úgy a HDR10+ videoformátum is a képtartalom fényességének megfelelő információt hordozó dinamikus, azaz képenként változó metaadatok felhasználásával, a képmegjelenítő eszköz képességei alapján pontosabban optimalizálja a nagy dinamikatartományú képminőséget. A Netflix az alábbi két képpel igyekszik illusztrálni a HDR10 és HDR10+ közötti különbséget.
A Netflix döntésének különösen a Samsung TV-k tulajdonosok örülhetnek, mivel a HDR10+ kitalálójaként a Samsung készülékei továbbra sem támogatják a Dolby Vision formátumot, nem úgy, mint az olyan márkák, mint a Hisense, a Panasonic, a Philips és a TCL modelljei, amelyek mindkettőt kezelik.
Legfrissebb adatai szerint a Netflix már több mint 11.000 órányi tartalma HDR, és az ilyen streaming több mint 300%-kal nőtt az elmúlt öt évben. Ugyanebben az időszakban a streaming-szolgáltatáshoz csatlakozó HDR képes eszközök száma több mint kétszeresére bővült.
Lassan már négy éve, hogy kompatibilis TV-ken és eszközökön a Netflix 4K és akár HFR streaming már AV1 kódolt, bár korábban azt kizárólag SDR tartalmakhoz használták. Az AV1 kódolású HDR10+ azt jelenti, hogy TV-nek vagy streaming-eszköznek támogatnia kell az AV1 dekódolását, amit a legtöbb újabb közép- és felsőkategóriás TV teljesít is. Ha viszont az adott TV a Dolby Vision formátumot is támogatja, akkor a Netflix alapértelmezetten az utóbbit fogja használni.
A HDR10+ formátumot támogatják olyan streaming médiaeszközök is, mint a legutolsó 2022-es Apple TV 4K és a Google TV Streamer, bár az előbbi csak szoftveres AV1 dekódolásra képes.
A közlemény szerint: „Az AV1 a ma elérhető egyik leghatékonyabb kodek. Korábban az AV1 kódolást SDR tartalmakhoz tettük lehetővé, és óriási értéknek láttuk tagjaink számára, amiben benne van a jobb és egyenletesebb képminőség, az alacsonyabb lejátszási késleltetés és a több streaming a legnagyobb felbontásban. Az AV1-SDR már most a Netflix második leginkább streamelt kodekje a H.264/AVC után, ami már több mint 20 éve létezik! Az AV1 HDR10+ bitfolyamokkal való kiegészítésével várhatóan nincs már messze az a nap, amikor az AV1 lesz a Netflix legtöbbet streamelt kodekje.”
Jelenleg a Netflix a legnézetebb tartalmak nagyjából 50%-át kitevő új és meglévő filmjeihez és sorozataihoz adott HDR10+ formátumot, ami tervei szerint a teljes HDR katalógusában elérhető lesz 2025 végéig. A cég elmondása szerint a stúdióktól továbbra is Dolby Vision formátumban kapott tartalmakat alakítja HDR10, HDR10+ és SDR formátumra.
Az Amazon Prime Video a kezdetektől kínál HDR10+ tartalmakat, később aztán már a Dolby Vision formátumot is támogatta. 2022 októberétől az Apple TV applikációban is támogatott a HDR10+ az Apple TV+ és iTunes tartalmaknál, a Disney pedig bejelentette, hogy 2025-ben bevezeti ugyanezt a Disney+ streaming-szolgáltatásban.
A közlemény szerint az alábbiak kellenek a HDR10+ fogadásához:
Induláskor az alábbi követelményeknek kell teljesülniük a HDR10+ fogadásához:
További útmutatás: https://help.netflix.com/en/node/13444 |
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.