Antennák a digitális földi televíziós műsorsugárzás vételéhez

A hazai DVB-T műsorsugárzásról

Elkezdődött az üzemszerű hazai digitális földi televíziós műsorsugárzás (DVB-T) ami az üzemeltető reményei szerint sokak számára nyújt majd kiváló, akár HDTV képminőséget, de a sikeres vételhez megfelelő antennára is szükség van.
A tervek szerint a hazai DVB-T adóhálózat majdani teljes kiépítését követően, és az adók maximális teljesítményű működése mellett úgynevezett „kültéri hordozható vételt” biztosít majd a lefedett területeken. Ez azt jelenti, hogy akkorra a térerősség szinte mindenhol elegendően nagy lesz ahhoz, hogy arra alkalmas hordozható vevőkészülékkel, nem nyereséges antennával 1,5 méter magasságban épületen kívül is élvezhetőek legyenek a digitális televíziós műsorok. Ez a térerő várhatóan elégséges lesz ahhoz is, hogy a legtöbb helyen szobaantennával bent az épületekben is megfelelő lesz a vétel.

A 2008. december 1-én elindult MinDig TV DVB-T szolgáltatás esetében azonban még nem ez a helyzet. A három működő gerincadó közül kettő még nem a tervben rögzített 50 kW effektív kisugárzott teljesítménnyel (ERP) sugároz, hanem annál jóval kevesebbel. A Nemzeti Hírközlési Hatóságtól származó, rádióengedélyekre vonatkozó információk szerint az alábbi ERP teljesítményekkel működnek az adók:

Budapest, OMK (Széchenyi-hegy) 55-ös csatorna 6,3 kW, 62-es csatorna 10kW;
Budapest, Száva utca 55-ös és 62-es csatornák egyaránt 0,6-0,6 kW;
Kab-hegy 61-es és 64-es csatornák egyaránt 20-20 kW;
Szentes 60-as és 65-ös csatornák egyaránt 50-50 kW.

Tetőantennás vételi lehetőség az első három gerincadó körzetében
Tetőantennás vételi lehetőség az első három gerincadó körzetében


Az alacsonyabb kisugárzott teljesítmények miatt a közzétett közel 60%-os lakossági lefedettség ezért csak tetőantennás vétellel érhető el. Feltételezhető, hogy például a Széchenyi-hegyi adóantenna sugárzási karakterisztikája is úgy van beállítva, hogy az a horizonthoz képest igen kis szögben, a lehető legtávolabbra is el tudjon sugározni, így viszont még az adóhoz viszonylag közel sem túl nagy a térerősség.

A cikk megírásának időpontjában tehát a hazai DVB-T műsorsugárzás vételéhez egy a teljes UHF frekvenciasávban, a 21-69-es csatornákon (470-862 MHz) legalább 10-12 dB nyereséget biztosító tetőantennára van szükség. Vannak régebbi UHF sávú Yagi antennák, melyek némelyike 790 MHz felett nem biztosít elegendő nyereséget illetve jelet, ezért nem biztos, hogy megfelelnek a DVB-T adások vételéhez. A sugárzás vízszintes polarizációjú, így az antennákat ennek megfelelően kell használni.

Köszönet a cikk megírásában nyújtott segítségért Dr. Falus László villamosmérnök, műszaki szakértőnek.

Kapcsolódó link:

A digitális TV adások vételéről

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .