HaziMozi

Denon és Marantz: eladó a többi Sound United márkával együtt

Szabadulna a Denon, a Marantz, a Bowers & Wilkins és más a Sound United alá tartozó márkáktól jelenlegi tulajdonosuk.


A Sound United alá tartozó Denon, Marantz, Bowers & Wilkins, Polk Audio és Definitive Technology, Classé és Boston Acoustics Hi-Fi és házimozi márkák jövője egyelőre kérdéses miután eladásaik jelentősen csökkennek, folyamatos veszteséget termelnek és jelenlegi tulajdonosuk nem tud mit kezdeni velük.

Az évek óta nehézségekkel küszködő Sound United problémái 2022 áprilisában tovább súlyosbodtak, és a céget nagyjából két évvel ezelőtt felvásárolta az elsősorban egészségtechnológiai berendezésekkel például betegmonitorokkal foglalkozó Masimo. A felvásárlás a szórakoztatóelektronikai iparágban járatlan cég akkori ügyvezető igazgatója, Joe Kiani döntése volt, akit a részvényesek 2024-ben le is váltottak. A megfelelő szakértelem és a részvényesek támogatásának hiányában eleve lehetetlennek tűnt a Denon, a Marantz és a többi márkák nyereségessé tétele a nehéz piaci környezetben. Szakértők szerint az is hozzájárult a sikertelenséghez, hogy semmilyen lehetséges szimbiózis nincs a Sound United és a Masimo tevékenysége között.

Az ausztrál ChannelNews beszámolója szerint a Masimo pénzügyi igazgatója egy nemrégiben tartott elemzői tájékoztatón a Sound United szórakoztatóelektronikai üzletág a cég többi részétől való szétválasztása kapcsán annak „megszűnt tevékenységéről” (discontinued operation) beszélt.

Nem volt azonban világos, hogy mit is jelentett valójában Micah Young, ügyvezető alelnök és pénzügyi igazgató megjegyzése, amikor azt mondta: „A stratégiai felülvizsgálati folyamatunkkal kapcsolatban az igazgatótanács még nem hozta meg a végleges döntést arról, hogy a fogyasztói üzletágat milyen módon választjuk szét. Ha az igazgatótanács egyebek mellett a fogyasztói üzletágat megszűnt tevékenységként kezeli”.

A „megszűnt tevékenység” emlegetése sokak számára okozott félreértést, akik már a neves Hi-Fi és audiomárkák megszűnését vizionálták. A „discontinued operation” pénzügyi kifejezés azonban nem feltétlenül ezt jelenti, bár kétségtelenül utal a Masimo problémáira. Az amerikai pénzügyi számviteli gyakorlatban a megszűnt tevékenységek terminus egy cég alaptevékenységének vagy termékcsaládjának azon részeire utalnak, amelyeket elidegenítettek vagy leállítottak, és amelyeket a folyamatos tevékenységtől elkülönítve jelentenek az eredménykimutatásban, ahogyan a Masimo esetében is, amely elsődlegesen egészségtechnológia cégként nem akarja, hogy a fogyasztói elektronikai üzletág érintse jövőbeni számait.

Jason Dear, a Masimo EU-s üzleti tevékenységért felelős alelnöke európai szerződéses kereskedőknek küldött levélében is azt írja: a „megszűnt tevékenység” kifejezés sokakat megzavart. De ez csak számviteli kérdés. A napi üzletmenetet azonban nem érinti. A cél a magánvásárlói és audiorészleg gazdasági sikerének biztosítása. A kérdés már csak az, hogy a szegmenst különálló cégbe szervezik-e, vagy eladják. A márkák megszüntetéséről azonban szó sincs.”

Leállásról vagy a teljes megszűnésről tehát nincs szó, valójában a „megszűnt tevékenység” minősítés semmilyen hatással nincs a Denon, a Marantz és a többi Sound United márkák napi működésére, és nem változtatja meg a korábbiakban már véglegesített 2025-ös pénzügyi évre vonatkozó termék- és pénzügyi terveket sem.

A Masimo fogyasztói üzletága bennfentesek szerint egy ideje már eladó, és a cég igazgatótanácsa több féllel tárgyal vélhetően az árról vitatkozva. Úgy tudni, hogy a Bowers & Wilkins, Denon, Marantz, Definitive Technology, Polk Audio, Classé és Boston Acoustics márkákat nem külön-külön, hanem egyben szeretnék eladni.

Egyes vélemények szerint a Bowers & Wilkins, a Denon és a Marantz kilátásai bíztatóak, és ismert, hogy a márkák új termékkel készülnek megjelenni a piacon, mint az igényes vásárlóknak szánt  Marantz Horizon és Grand Horizon: vezeték-nélküli streaming hangsugárzók.

Lehetséges, hogy az elkülönített üzletágat úgy értékesítik, hogy abban a Masimo továbbra is megtart valamennyi részesedést, bízva benne, hogy az visszanyeri értékét. Négy hónappal ezelőtt a Masimo vezetői szerint volt is egy meg nem nevezett potenciális vegyesvállalati partner, akivel azonban úgy tűnik nem sikerült megegyezni. Lehetséges partnerként két név merült fel, ezek egyike a Bose, amely nemrég vásárolta fel a McIntosh s vele a Sonus faber High-End audiomárkákat. A másik az Apple, mely okosórái véroxigén érzékelői kapcsán szabadalmi vitában áll a Masimo-val, ami miatt az újabb Apple Watch modellek egyelőre a funkció nélkül kerülnek piacra.

Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.

Exit mobile version