Egy rendszerszoftver-frissítéssel lehet csak kijavítani azt a hibát, ami Dolby Vision tartalmak lejátszásakor magasabb fekete-szinteket okoz. Az LG ígéri, hogy megoldja a problémát érintett TV-in, a Sony viszont egyelőre hallgat a dologról.
A Forbes számolt be nemrég arról problémáról, amit Apple TV 4K tulajdonosok tapasztaltak, amikor Dolby Vision tartalmakat néztek meg Netflix vagy iTunes szolgáltatásokról. A médialejátszóhoz csatlakozó Dolby Vision formátumot kezelő többnyire LG OLED TV képernyőjén a film bizonyos jeleneteinél megnövekedtek a fekete-szinteket, azaz a sötét jelenet hirtelen szürkének látszott. Ugyanazon film azonos jeleneténél mindez nem látható a szabvány HDR10 formátum használatánál, vagy akkor, ha a Dolby Vision tartalom a TV saját alkalmazásán át kerül lejátszásra.
Az is kiderült, hogy a hiba nem kizárólagos az Apple médialejátszóját érinti. A Forbes cikkében szereplő Dolby nyilatkozat szerint a hiba általánosan érint minden forráskészüléket, ami HDMI-n keresztül csatlakozik a TV-hez. Nem érinti viszont a TV-be épített streaming alkalmazásokat, mint amilyen például a Netflix.
Jó hír, hogy a Dolby már tudja, miként kell kijavítani a hibát, a rossz hír, hogy a javítást minden már eladott TV-n el kell végezni, amihez a TV gyártójának egy rendszerszoftver-frissítést, azaz egy új firmware-t kell kiadnia.
Az LG ígéri, hogy megoldja a problémát a Dolby Vision támogatással rendelkező TV-in, beleértve a 2016-os OLED TV-ket is, de azt még nem tudni, mikor jelenik meg a javítást tartalmazó firmware.
A Sony viszont egyelőre hallgat. A japán márka prémium TV-ihez nemrég jelent meg az USA-ban a régóta várt firmware, ami lehetővé teszi a Dolby Vision használatát, de az nem működik HDMI forrásokról. Meg nem erősített információk szerint a Sony olyan új Dolby Vision profilt implementál TV-in, mely a dinamikus meta-adatok feldolgozásának nagyobb részét áthárítja az Ultra HD Blu-ray lejátszóra, az Apple TV 4K-ra vagyis a HDMI-n csatlakozó forráskészülékre. Így addig, amíg a lejátszók nem kapnak egy firmware-frissítést, ami kompatibilissé teszi azokat a Dolby Vision formátumot támogató Sony TV-kkel, nem is tudható, hogy a fent említett hiba jelentkezik-e azokon is.
Felmerül a kérdés, miként lehetséges, hogy korábban nem vették észre a hibát a Dolby szakemberei a készülékek megfelelőségi tesztelése során, illetve azt miért nem észlelték a stúdiókban a filmek úgynevezett „mastering” munkafázisában, különös tekintettel arra, hogy már több száz film Dolby Vision változatát készítették le az otthoni forgalmazás számára.
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.