Az LG Display 4. generációs OLED TV panelje elődjénél 33%-kal magasabb, 4.000 nit (cd/m2) csúcsfényességet és jobb színeket ígér.
Múlt év végén már hírlett, hogy sokkal jobb panelek lesznek a 2025-ös OLED TV-kben. Először a Samsung Display jelentette be űj QD-OLED TV paneljét, most pedig az LG Display adott ki sajtóközleményt 4. geberációs OLED TV paneljéről, ami szintén 4.000 nit (cd/m2) csúcsfényességgel büszkélkedik.
Az már bizonyos, hogy az LG 2025-ös OLED evo TV-kben és a Panasonic Z95B OLED csúcstévékben ezeket az új 4. generációs OLED TV paneleket alkalmazzák. A közlemény megfogalmazása szerint: „Az új panel újítása a Primary RGB Tandem szerkezet köré épül, ami az LG Display saját technológiájaként a fény előállításához RGB elemek független rétegeit használja.” A korábban használt háromrétegű fényforrásban két réteg kék elem viszonylag rövid energia-hullámhosszúságú fényt bocsát ki, mellettük egyetlen rétegben vannak a vörös, a zöld és a sárga elemek.
Az LG Display magyarázata szerint: „A 4. generációs OLED TV panelben alkalmazott Primary RGB Tandem struktúra a fényforrást négy rétegbe szervezi, két réteg kék elem valamint független vörös és zöld elemrétegek hozzáadásával. A korábbi struktúrához képest az egyes rétegek által termelt fénymennyiség növelésével javul a maximális fénysűrűség.”
Az LG Display azt állítja, hogy 3 helyett 4 réteget használva és a tápellátó rendszert optimalizálva 20%-kal javul az energiahatékonyság (164 centis/65 hüvelykes panel esetén), és 33%-kal nővekszik a fényesség a 2024-es „META Technology 2.0” (MLA+) OLED TV-panelekhez képest. A mikrolencseréteget (MLA) teljesen elhagyták a 4 generációs OLED panelből.
A csúcs fehér fényesség tehát 4.000 nit (cd/m2) 3% fehérablakkal, míg a maximális színfényesség 2.100 nit (cd/m2), ami 40%-os előrelépés a tavalyi MLA+ OLED panelhez képest, aminek 3.000 nit (cd/m2) a fehér és 1.500 nit (cd/m2) a színes fényessége. A fényesség növelésére fehér alpixelt használó LG WOLED panel színfényessége még mindig alacsonyabb, mint a QD-OLED panelé, ami tisztán RGB fényből állítja elő a fehéret. Az LG Display szerint a 4. generációs panel teljes képernyős fehér fényessége 400 nit (cd/m2) körül van. A tényleges TV-k képernyői ugyanakkor nem produkálnak ilyen magas fényességértékeket. A cég tájékoztatása szerint a 4. generációs panel DCI-P3 színtérlefedettsége 99,5%-ra bővül, míg az MLA+ OLED panelnél ez még 98,5% volt.
Ugyanakkor a WOLED világos környezetben még mindig jobban megőrzi a fekete mélységet, mint a QD-OLED, és pixelszerkezetének köszönhetően kevésbé jellemző rá a kontrasztos élek melletti színtorzulás.
Az LG Display a képernyő színvisszaadását befolyásoló külső fényvisszaverődés ellen is új megoldást fejlesztett ki: „A fogyasztói kellemetlenségek megoldására az LG Display kifejlesztett egy speciális fóliát, ami ellensúlyozza mind a képernyő felületéről visszaverődő fényt, mind a panel belsejében elnyelt és visszaverődő fényt. Ennek az ultraalacsony reflexiójú technológiának az előnye, hogy a cég 4. generációs OLED TV panelje a belső és külső fényvisszaverődések 99%-át blokkolja, így tökéletes feketét valósít meg, mint egy lekapcsolt lámpákkal működő moziban még egy nappali (500 lux megvilágítású) környezetben is.”
A cég azt is hangsúlyozza, hogy WOLED paneljéhez 90%-kal kevesebb műanyagot használ fel, mint egy LCD panelhez.
A 4. generációs panelt 121, 139, 164 195 és 211 centis (48, 55, 65, 77 és 83 hüvelykes) méretben gyártják prémium OLED TV-khez az LG Display kínai kantoni üzemében. A cég azután fokozatosan vezeti majd be a Primary RGB Tandem technológiát a Gaming OLED monitorok paneljeinek gyártásánál is.
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.