1. Oldal
Sajtóhírek szerint a dél-koreai kormány bátorítására folytattak tárgyalásokat az LG és a Samsung a két cég közötti szabadalmi jogviták lezárása és az OLED TV technológia esetleges együttműködésben történő fejlesztése érdekében.
Az elmúlt években az LG és a Samsung között az OLED technológiák és szabadalmak birtoklása és használata kapcsán is elkeseredett vita bontakozott ki. Ennek részeként már vizsgálat zajlott a Samsung OLED technológiáját érintő ipari kémkedés kapcsán, a két cég kölcsönösen beperelte egymást OLED technológiáik ellopásával illetve szabadalomsértéssel vádolva a másikat, sőt a legutóbbi IFA 21012 kiállításon ismeretlenek el is loptak két Samsung OLED TV-t.
Úgy tűnt, hogy a világ két legnagyobb TV gyártó óriása a torzsalkodás ellenére utcahosszal vezet az OLED technológiák terén, bár első nagyméretű TV-iket nem tudták terveiknek megfelelően már tavaly piaci forgalomba hozni, és megoldani az alacsony kihozatal miatt drága OLED TV panelgyártást. Az LG ugyan megkezdte OLED TV-je szállítását, de a Samsung modelljének forgalmazásáról még mindig nem tudni semmit.
A pillanatnyi előny azonban hamar elfogyhat, és ezt mi sem bizonyítja jobban, mint azok a 142 centis (56 inch) 4K OLED képernyő prototípusok, amelyeket a Panasonic és a Sony mutattak be a januári CES 2013 kiállításon. Nemcsak arról van azonban szó, hogy rövidesen az OLED paneleket partnerként fejlesztő japánok is képesek lesznek a sokak által várt új technológiájú TV-k előállítására, de a tavaly a világ AMOLED paneltermelésének 95%-át adó Samsung akár el is veszítheti piacvezető pozícióját. A Panasonic és a Sony ugyanis saját OLED panelt fejlesztenek, és ehhez olyan technológiákat alkalmaznak, mint a tintasugaras nyomtatás és a csúcskibocsátású (super top emission) panelstruktúra, ráadásul ebben partnerük a tajvani AU Optronics is, ami a Japánon kívüli olcsóbb tömeggyártás lehetőségét is megteremtheti.
Az LG és a Samsung tehát nem sokáig tekinthetik magukat az OLED képernyők egyedüli gyártóinak, és jó okuk van arra, hogy átgondolják eddigi stratégiájukat. A koreai kormány mindenesetre már felismerte ezt, és az ország ezen a téren még meglévő vezető szerepének megőrzése érdekében remélik, hogy a két cég az egymás elleni háborúskodás helyett az erőforrásokat koncentráló együttműködésre lép.
LG és Samsung vezetők megállapodása |
Arról már megállapodtak az ellenlábasok, hogy szabadalmi vitájukat tárgyalásos úton rendezik. Az együttműködés azonban mindkét cég gyártási problémáit is megoldhatná. Ha a Samsung a nagyméretű TV panelek jobb kihozatalú gyártása érdekében átállna a fehér OLED (WOLED) pixeles paneltechnológiájára, akkor az ezt alkalmazó LG Display tapasztalatai hasznosak lehetnének. A Samsung viszonzásul segíthetne az LG Display-nek, ami megfelelő vákuumgőzöléses technológia és know-how hiányában nem tud előrébb lépni a mobil OLED kijelzők gyártásában.
Kapcsolódó linkek:
LG: OLED TV ívre hajlítva a CES 2013-on
Panasonic: 142 centis 4K OLED panel nyomtatással előállítva
Az LG OLED TV-jét februárban már szállítják Koreában
Samsung: hajlított OLED TV a CES 2013-on
Sony: a világ első és legnagyobb 4K OLED TV-je a CES-en
Késnek az LG és a Samsung OLED TV-k
OLED TV panelt gyártani 8-10-szer drágább az LCD-nél
Sony, Panasonic OLED partnerség: cél a 2013-as tömeggyártás
OLED: ipari kémkedés áldozata a Samsung