HaziMozi

OLED vagy inkább 4K TV?

Gyártástechnológiai kihívások és költségek; Tömeggyártás?

Úgy tűnik várat még magára az OLED TV-k tömeges forgalmazása, megjelentek viszont szinte minden jelentős TV gyártó kínáltában a 4K felbontású óriásképernyős LED LCD TV-k, és kérdés, hogy az utóbbiak vagy az előbbiek lesznek előbb sikeresek a piacon.

A szeptemberi IFA 2012 kiállításon látottak alapján úgy tűnik komoly verseny alakulhat ki a csúcskategóriás (high-end) TV-k piacán. A küzdelem az LG és a Samsung által Berlinben is kiállított és állítólag a város kiemelt üzleteiben már kis szériában árusított 140 centis (55 inch) Full HD OLED TV-k és a Quad Full HD (4K) felbontású óriásképernyős LED LCD TV-k között jöhet létre. Utóbbiak már ott vannak az LG, a Samsung, a Sharp, a Sony és a Toshiba kínálatában, és a helyszíni beszámolók szerint különösen élénk érdeklődést váltottak ki az IFA 2012 látogatói körében.

4K_vagy_OLED_TV.jpg
Hogy az OLED TV vagy a 4K felbontású TV közül melyik lesz előbb sikeres az kérdéses és számos tényező függvénye.

Gyártástechnológiai kihívások és költségek

Technológia értelemben az aktív mátrix OLED (AMOLED) TV panelek gyártása még mindig komoly kihívást jelent, legyen szó akár a vékonyréteg tranzisztoros (TFT) vezérlőpanel előállításáról, akár a szerves anyagok felviteléről és kapszulába zárásáról. A jelenlegi módszerek és kihozatali arányok mellett az azonos méretű LCD paneleknél 8-10-szer drágább a 140 centis (55 inch) OLED TV panelek gyártása, vagyis kb. 4.000 – 5.000 dollár (kb. 880.000 – 1.100.000 Ft) egy ilyen panel előállítása.

Az AMOLED TV panelekhez képest viszont viszonylag egyszerű a 4K LCD panelek gyártása, mert csak kisebb méretű pixeleket kell előállítani, ami főleg nagyméretű képernyők esetében nem jelent problémát. Ehhez elismerten a legjobb megoldás az Oxid TFT technológia, de néhány panelgyártó, mint az AU Optronics és a CHIMEI Innolux hagyományos amorf-szilícium gyártási eljárást is alkalmaz 4K panelek előállításához. Megfelelő termelékenységgel és kihozatali aránnyal a 4K panelek gyártói szép profitra tehetnek szert. Egy 127 centis (50 inch) 4K panel piaci ára ugyanis 800 dollár (kb. 176.000 Ft), szemben a 400 dolláros (kb. 88.000 Ft) Full HD paneléval LED háttérvilágítással, míg a 213 centis (84 inch) 4K panel több mint 5.000 dollárba (kb. 1.100.000 Ft) kerül.

Tömeggyártás?

Az OLED TV-k piacán egyelőre csak az LG Display paneles készülék és a Samsung Display paneles modell versengenek, és bár a két cég vetélkedése serkenti az OLED TV technológia fejlődését, de még mindig kérdéses, hogy mikor indul be a tömegtermelés. Ezt mindkét gyártó először ez év második felére, majd a Londoni Olimpiára ígérte, és most 2012 végére.

4K felbontású panelre épített 4K LED megvilágítású LCD TV már korábban is piacra került, és rövidesen még több lesz kapható. 4K LCD TV panelt és belőlük gyártott készüléket több márka is kínál:
– a Samsung Display 178 centis (70 inch) panelje Samsung TV-be,
– az LG Display 213 centis (84 inch) panelje az LG, a Sony és a Toshiba TV-ibe,
– a Sharp 152 centis (60 inch) panelje Sharp TV-be,
– az AU Optronics 140 centis (55 inch) panelje a Toshiba és a ChagHong TV-ibe,
– a CHIMEI Innolux 127 és 165 centis (50 és 65 inch) paneljei kínai márkák TV-ibe épülnek be.

Piaci fogadtatás?; 4K tartalom?

Úgy tűnik várat még magára az OLED TV-k tömeges forgalmazása, megjelentek viszont szinte minden jelentős TV gyártó kínáltában a 4K felbontású óriásképernyős LED LCD TV-k, és kérdés, hogy az utóbbiak vagy az előbbiek lesznek előbb sikeresek a piacon.
Piaci fogadtatás?

Kérdéses persze az is, hogy a vásárlók a jelenlegi gazdasági környezetben hajlandóak-e kifizetni az első nagyképernyős OLED TV-k 10.000 dollár (kb. 2,2 millió Ft) körüli árát, amikor kapható ugyanakkora a LED háttérvilágítás miatt nem sokkal vastagabb LCD TV tized annyiért. Nem tudni továbbá azt sem, hogy a vásárlók mennyire tekintik majd különbözőnek és értékarányosnak az OLED TV-t, amikor a LED LCD TV is vékony kialakítást és kiváló képminőséget kínál?

A 4K TV-k az utóbbi szempontból talán kedvezőbb vásárlói fogadtatásra számíthatnak miután a csúcskategóriás okostelefonok, táblagépek és számítógépek ilyen téren is megmutatkozó sikere bizonyítja, a vásárlók elismerik a nagyelbontású képmegjelenítés értékét és hajlandóak fizetni érte. Az egyre nagyobb TV-ken megjelenített és kellően közelről nézett kép esetében ráadásul gyakorlatilag már nem is elég a 1080p („Full HD”) felbontás.

Az első 4K TV-k is drágák persze. Az LG és a Sony 213 centis (84 inch), amúgy polarizált 3D képmegjelenítésre is alkalmas készülékei 20.000 illetve 25.000 dollárba (kb. 4,4 illetve 5,5 millió Ft) kerülnek, de a rajtuk képződő extra profit azt jelzi, hogy ezek az árak gyorsan csökkennek majd.

4K tartalom?

Bár már van elérhető 4K film, de tény, hogy ma még a 4K tartalom-előállításnak, terjesztésnek és műsorszórásnak van hová fejlődnie. Hollywood már készül a 4K mozifilmek terjesztésére akár Blu-ray lemezen, akár más módon, az illetékesek már dolgoznak a 4K és 8K UHDTV ITU szabványon és persze egyre jobbak a készülékekben működő 4K felskálázási technológiák is.

Kíváncsian várjuk, hogy mit hoz a jövő. Addig is írják meg, hogy Önök Kedves Olvasók, mit választanának, ha megtehetnék, egy OLED TV-t vagy egy 4K LED LCD TV-t?

Kapcsolódó linkek:

Második negyedéve csökken a világpiacra kerülő TV-k száma
LG: három modellváltozata lesz a 140 centis OLED TV-nek
Sony KD-84X9005: 213 centis QFHD (4K) TV az IFA 2012-n
Toshiba: 213 centis Quad Full HD (4K) 3D TV az IFA-2012-n
Samsung: a 140 centis 55ES9500 OLED TV az IFA 2012-n
Sharp: a világ legnagyobb LED LCD televíziója az IFA 2012-n
IFA 2012: bemutatkozik az LG 213 centis 4K TV-je is
OLED TV panelt gyártani 8-10-szer drágább az LCD-nél
Díjnyertes az AUO szemüveg nélküli 2D/3D TV képernyője
Kapható az első 4K film
UHDTV: 4K és 8K felbontás az ITU ajánlás-tervezetében
Exit mobile version