A márka első fejhallgatója, a Sonos Ace egy Sonos Arc – és később még más – hangsávhoz csatlakozva Dolby Atmos térhangzást produkál fejkövetéssel.
A nemrég bejelentett Sonos Ace június elejétől kerül forgalomba, Európában 499 € (kb. 195.000 Ft) áron. Az Ace nemcsak egy egyszerű aktív zajszűrős fejhallgató, de kifejezetten személyre-szabott Dolby Atmos térhangzású házimozi élményt is kínál.
A bejelentés szerint: „A Sonos Ace térhangzású házimozi élményt tesz élvezhetővé, miközben otthonának csendet ajándékoz. A TV hangja egyetlen gombnyomással rögtön váltható a kompatibilis Sonos hangsávról a Sonos Ace-ra. A Dolby Atmos térhangzással minden irányból drámaian részletgazdag hang vesz körül, a dinamikus fejkövetés pedig az események középpontjában tart, még ha a takaróért kell nyúlnod vagy a rágcsálnivaló tálat kell elérned. Az év végén jelenik meg a Sonos vadonatúj TrueCinema technológiája, mely precízen térképezi fel a teret, majd teljes térhatású hangrendszert hoz létre, hogy olyan valósághű hallgatási élményt nyújtson, ami elfeledteti, hogy fejhallgatót visel.”
A TrueCinema funkció bevezetéskor a Sonos Ace fejhallgatóval és a Sonos Arc hangsávval működik majd az új Sonos applikáción keresztül (a bevezetéskor csak Apple iOS alatt, az Android verzió később érkezik). Június 2. után várhatóan a Sonos Arc is kap egy szoftverfrissítést.
Akár az applikációból, akár az Ace többfunkciós Content Key kapcsológombjával aktiválható a „TV Audio Swap” (TV hangváltás), ami a szobai térhangzás élményét a fejhallgatóban előállított térhangzásra váltja. Beszámolók szerint hatásos a működés.
A Sonos Ace térhatású hangélménye nem egészen olyan, mint egyes konkurens fejhallgatóké, amelyek a személyre szabott térhangzást például a fülről készült okostelefonos kép alapján előállított úgynevezett fejhez kapcsolódó átviteli függvénnyel (Head-Related Transfer Function, röviden HRTF) állítják elő.
A Sonos TrueCinema hasonlóan működik, mint a márka soundbar mikrofonjait először a szoba mérésére használó TruePlay funkció, ami a tisztább hangtér előállítása érdekében a szobai reflexiókat méri, hogy a hangot adaptálva kompenzálja a visszaverődést és lecsengést különböző frekvenciákon.
A Sonos TrueCinema célja tehát az, hogy az Ace azt a hangot reprodukálja, amit az Arc az adott szobában, de közvetlenül a hallgató fülébe, Wi-Fi kapcsolaton át.
A Dolby Atmos formátumot dekódolva és a sztereó hangot akár 7.1.4 csatornás térhangzásra felkeverve a Sonos Arc soundbar végzi a hangfeldolgozást, majd ezt Wi-Fi kapcsolaton keresztül továbbítja a Sonos Ace fejhallgatóknak. A Sonos Ace a fejhallgatóban végzi a feldolgozást a nem TrueCinema zenehallgatáshoz, például közvetlenül Dolby Audio műsorforrásokból, legyen az Spotify, Apple Music vagy más, de sztereó hangot nem tud felkeverni.
A Sonos Ace fejhallgató egy inerciális mérőszenzorral képes érzékelni és követni a fej irányát. Ez kell, hogy a fej mozgatásához igazítsa a térhangzást, így nyújtva a „mindig a középpontban” élményét, amit a nézett tartalmat keverő hangmérnök helyén ülve élnénk át.
A Sonos megközelítése a Dolby Atmos térhangzás terén előnyökkel és hátrányokkal is jár az Apple TV 4K „Spatial Audio”, azaz térhangzás-rendszeréhez képest, ami néhány éve működik AirPods Pro, AirPods Max és AirPods 3 fül- illetve fejhallgatókkal. Míg az utóbbiakhoz a filmek vagy a zenék térhangját csak Apple TV 4K médiadoboz applikációján – vagy zenék esetében LG TV-ken az Apple Music alkalmazáson – keresztül lehet lejátszani, a Sonos megközelítése elméletben azt jelenti, hogy Dolby Atmos tartalommal a térhangnak működnie kell bármely forráseszközről, köztük Blu-ray lejátszóról illetve játékkonzolokról is. A hátrány, hogy ehhez Dolby Atmos támogatással rendelkező Sonos soundbar kell, ami nem olcsó. Ez a megközelítés erősen korlátozza a célközönséget, de szoftverfrissítésekkel a jövőben lehetne bővíteni Sonos Ace fejhallgatót támogató TV-s eszközök körét.
A júniusi megjelenéskor a TrueCinema csak a Sonos Ace fejhallgató és a Sonos Arc soundbar között fog működni. A Sonos azonban dolgozik azon, hogy a funkciót minden soundbar termékéről elérhetővé tegye. Ez azt jelenti, hogy a jövőben valamikor kompatibilis lesz a Sonos Beam (Gen 2), a Sonos Ray és az eredeti Sonos Beam soundbar is.
Mindent összevetve, a Sonos Ace a TrueCinema funkcióval ígéretes megoldás azoknak, akik házimozi hallgatási élményre vágynak a körülöttük lévők zavarása nélkül.
Sonos Ace specifikációk: |
Audió
|
Adatok
|
Teljesítmény és csatlakozás
|
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.