Sony: új displayrendszer saját jelfeldolgozó technológiával vezérelt RGB LED háttérvilágítással

A Sony az egyedileg vezérelt nagy sűrűségű RGB LED háttérvilágítás szélesebb színskálájával és nagyobb fényerejével a teljes fényességtartományban gazdagabb színvisszaadást és finom árnyalatokat ígér.


A CES 2025 kiállítás alkalmával jelentette be a Hisense 116UX TriChroma LED LCD TV-jét RGB helyi fényerőszabályzó MiniLED technológiával és mutatta be a TCL első LCD TV prototípusait RGB-MiniLED háttérvilágítással. Ugyanitt a Samsung egy RGB MICRO LED panelmegvilágítású 8K LCD TV-t prezentált egy zártkörű rendezvényen.

Sony RGB LED kiemelt

A Sony is bejelentette és tokiói központjában egy prototípuson be is mutatta az általa fejlesztett nagy LCD képernyőkhöz alkalmas „új displayrendszert független meghajtású RGB LED-eket tartalmazó nagy sűrűségű LED háttérvilágítással, ami a három alapszínt – R (vörös), G (zöld) és B (kék) – külön-külön képes vezérelni.” A közlemény szerint: „A panel az RGB színek egymástól független fénykibocsátását lehetővé téve nagy színtisztaságot eredményez és lehetővé teszi a képek élénk, széles színskálával történő reprodukálását.”

A Sony évek óta gyárt a videós műsorkésztőknek színminősítéshez professzionális BRAVIA referenciamonitorokat. Az új displayrendszert az itt szerzett egyedülálló tapasztalatok és műszaki szakértelem felhasználásával fejlesztették ki. A közlemény szerint a rendszer tömeggyártása 2025-ben kezdődne, azzal a céllal, hogy azt TV-kbe és a tartalomgyártáshoz használt képernyőkbe is integrálják. A displayrendszer tokiói bemutatóján azonban „2026-os technológiaként” beszéltek róla.

Mini-LED-QD-LCD_és_RGB-LED-LCD

A Sony 2004-ben világelsőként már kifejlesztett egy LCD TV-t teljes mátrix RGB LED panelmegvilágítással, s azóta is folyamatosan dolgozott a háttérvilágítás-vezérlés pontosságának javításán, mélyreható ismereteket szerezve a LED elemek jellemzőiről.

Az újonnan kifejlesztett displayrendszer két kulcsfontosságú elemre épül.

Mini-LED_vs_RGB-LED

  1. A független meghajtású RGB LED-ek színkibocsátása által biztosított nagy színtisztaság és széles színskála, ami lefedi a DCI-P3 színtér több mint 99%-át illetve az ITU-R BT.2020 szabvány mintegy 90%-át.
  2. Az újonnan kifejlesztett háttérvilágítás-vezérlési technológia révén elért egyedülállóan magas képminőség. Ennek része a természetesebb képi megjelenítést szolgáló bővebb színtérfogat, a széles dinamikatartomány, a precíz árnyalati lépcsők megjelenítése és a pontos színreprodukció egy dedikált vezérlőprocesszorral.

WOLED-QD_OLED-LED-RGB-LED-Színtérfogat

A Sony a független meghajtású RGB LED-eket a saját háttérvilágítás-vezérlő technológiájával kombinálva optimalizálta a panel széles színskáláját a teljes képernyőn finom színárnyalatokat biztosítva nagy képernyőkön is.

A rendszer funkciója, hogy az adott jelenet alapján dinamikusan osztja ki az optimális teljesítményt az egyes RGB csatornákhoz. A szokványos nagy képfényességű TV-k a csúcsfényesség növelése érdekében a fényt az olyan fényes elemekre koncentrálják, mint a csillagok vagy a hold az éjszakai jelenetekben. A Sony megközelítése ezzel szemben a fényintenzitást a színgradációval összhangban állítja. Ez biztosítja, hogy még az egy színtónusú jelenetek is – mint például a mélykék égbolt vagy az élénkvörös őszi lombozat – fényes, élénk részletekkel jelenjenek meg.

A rendszer 4.000 cd/m2 feletti csúcsfényesség elérésére képes, ami a Sony professzionális monitorjainál már megvalósított referenciaérték és a márka képmegjelenítő készülékeinek történetében a legmagasabb színtérfogatot eredményezi.

A displayrendszer nagy sebességgel és nagy pontossággal dolgozza fel a jelet 96 bites felbontással. Ez úgy jön ki, hogy az RGB LED háttérvilágítás színcsatornánként 22 bites, összesen 66 bites vezérlését az LCD panel RGB csatornánkénti 10 bites, összesen 30 bites vezérlésével kombinálva ez 96 bites rendszert eredményez. Ez a mély feketék és a ragyogó fehérek közötti finom árnyalatok sokaságának megjelenítését biztosítja. A közlemény szerint az új rendszer a jelenlegi OLED panelek számára kihívást jelentő mérsékelt fényességű és telítettségű színek megjelenítésére is képes. Ráadásul a nagy bitsebességű jelfeldolgozás a precíz gradáció-kontrol révén széles nézési szöget biztosít, a nagy képernyőn oldalról nézett tartalom színeltolódását és fényességváltozását minimalizálva.

Sony_RGB LED háttérvilágítás

A sűrűn elhelyezett RGB LED-ek fényerejének egyedi vezérlésével a világos területek fehérhatárolás nélkül élénken jeleníthetőek meg, a sötét területeken pedig a fekete összeolvadása nélkül ábrázolhatóak a fény finom árnyalatai. A szokványos helyi fényszabályzó processzálásához képest az új displayrendszer a körülbelül kétszer akkora feldolgozási teljesítménnyel és pixelkorrekciós technológiával is rendelkezik, lehetővé téve a finom színkülönbségek és a színeltolódások nélküli pontos színek reprodukálását.

A Sony a vezérlőprocesszorok közös fejlesztésében az okos TV-khez rendszerchipeket (Pentonic SoC) fejlesztő és szállító MediaTek Inc. vállalattal működik együtt, a LED meghajtó IC-n a ROHM Co., Ltd.-vel, a LED-ek fejlesztésén pedig a Sanan Optoelectronics Co., Ltd.-vel közösen dolgozik.

A Sony RGB LED displayrendszerét a cég tokiói központjában egy 190 centis (75”) LCD prototípus képernyőn be is mutatták, és a FlatpanelsHD képes beszámolója szerint az lenyűgöző képet produkált a QD-OLED TV-khez hasonló színvisszaadással, de lényegesen magasabb teljes képernyős- és csúcsfényességgel. Ennek köszönhetően a HDR tartalom élénk színei hatásosabbnak és nagyon tisztának tűntek, a kiemelkedően fényes képrészletek intenzíven szikráztak.

Az energiahatékonyságot is javítja a jelenettől (fényesség, színkompozíció, SDR/HDR stb.) függően dinamikusan állítható RGB LED háttérvilágítás. Ha például az ég kékjének megjelenítéséhez kikapcsolnak a piros és zöld LED-ek és csak a kék LED-ek világítanak, csökken az energiafogyasztás és a megtakarított energia felhasználható a teljes fogyasztás csökkentésére vagy a kék LED teljesítményének további fokozására.

A háttérvilágítás helyi fényszabályozása kalkuláltan közel 4.000 zónával működött a prototípusban, de az elég precíz kontroll ellenére alkalmanként a fényes objektumok körül fényudvarokat lehetett megfigyelni, és az RGB LED érdekes mellékhatásaként ez a fényes objektum körüli fényudvar vörös, zöld vagy kék függően a képen látható objektum színétől.

Az RGB LED displayrendszer minden bizonnyal egy új csúcskategóriás tévékészülékben, talán a következő BRAVIA 9 vagy 10 (?) LCD TV-ben jelenik majd meg, s mivel az jól skálázható ezért „,az OLED-nél nagyobb méretek lehetőségével” és feltehetően a 4.000 cd/m2 csúcsfényességet megcélozva.

Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.