A TCL 2024-2025 fordulóján tervezi elindítani a tintasugaras nyomtatású RGB OLED TV panelek kis sorozatú gyártását.
Frissítés:
A TCL displaypaneleket gyártó leányvállalata, a CSOT a tintasugaras nyomtatással előállított OLED panelekkel kapcsolatos terveit tavaly év végén ismertette (lásd alább). Akkor a cég azt tűzte ki célul, hogy 2024. végén vagy 2025-ben megkezdi az IT-eszközökhöz és később a TV-khez használható ilyen panelek gyártását.
A koreai The Elec cikke szerint a tintasugaras gyártás 2024 vége felé indul, kezdetben egy az orvosi célú monitorokba szánt közel 55 centis (21,6 hüvelykes) 4K OLED panellel.
Az OLED panelek előállítása során ma leginkább alkalmazott maszkolás és vákuumgőzölés helyett a szerves fénykibocsátó anyagok hordozóra való felviteléhez egy precíz tintasugaras nyomtatót használó technika elméletileg alacsony vákuumkörnyezetben is működik és a kívánt pixelfelületre csak a szükséges mennyiségű szerves anyagot viszi fel ezzel csökkentve az anyagveszteséget és a gyártási költségeket.
A becsődölt JOLED CSOT által megszerzett berendezéseit használó 5,5G-s (hordozóméret: 1300 x 1500 mm) gyártósoron készülő 21,6 hüvelykes panel után jövőre várhatóan bővül majd OLED panelek száma és méretválasztéka. A kínai displaygyártó korábban utalt rá, hogy a nyomtatott paneles OLED TV-k legkorábban 2025-ben jelenhetnek meg. A cég azonban még nem döntött arról, hogy az ezekhez 106 és 248 cm (42” és 98”) közötti képernyőpaneleket gyártó 8,5G-s (hordozóméret: 2200 x 2500 mm) T8 gyártósorhoz alkalmazza-e majd a tintasugaras nyomtatást, így az ilyen OLED TV panelek gyártása tovább késhet.
2023. december 28.:
A TCL CSOT 2016 óta jelentős befektetésekkel létrehozta a világ legfejlettebb LCD képernyőket gyártó üzemsorait, majd egy OLED TV paneleket előállítót is. A 2018-tól Sencsen városában felépült 11. generációs, vagyis 337 x 294 cm méretű hordozókat feldolgozó T7 jelzésű LCD paneleket gyártó üzemmel a kínai cég ebben a piaci szegmensben vezető pozícióba került. A gyártósort eredetileg OLED képernyők előállítására is tervezték.
A TCL CSOT tavaly kezdte el a mobileszközökhöz való OLED panelek gyártását vuhani T4 gyártósorán, ami végcélként évente 80 millió mobil OLED panelt állít majd elő.
A FlatpanelsHD beszámol egy varsói rendezvényről, amin a TCL európai termékfejlesztési igazgatója, Marek Maciejewski tartott prezentációt. Ebből (a fenti kép tanúsága szerint is) az derült ki, hogy a cég Kantonban a T8-as gyártósorán tervezi megkezdeni a tintasugaras nyomtatású (inkjet-printed, röviden IJP) RGB OLED panelek kis volumenű gyártását 2024 végén illetve 2025-ben, bár az időzítés változhat.
A 8,5G-s T8 gyártósort elsősorban 139, 164 és 189 centis (55”, 65” és 75”), de akár 106 vagy 248 centis (42” és 98”) OLED TV-k valamint OLED monitorok paneljeinek előállítására szánják. A tintasugaras nyomtatás – a még meglévő technológiai problémák megoldása után – a napjainkban használatos vákuumgőzöléssel szemben várhatóan hatékonyabb és alacsonyabb költségű termelést eredményez.
2021-ben már bemutatott a TCL CSOT egy tintasugaras nyomtatással előállított 164 centis (65”) 8K OLED TV panelt. Ez az organikus vörös, zöld és kék (RGB) fénykibocsátó alpixelekből álló nagyméretű TV-s OLED panel már a harmadik féle technológia az LG Display WOLED és a Samsung Display.QD-OLED (QD Display) paneljei mellett. A kínai gyártó várakozásai szerint egy IJP RGB OLED TV átlag 300 nit (cd/m2), csúcsokban pedig 2.000 nit (cd/m2) fényességre lesz képes reprodukálva a Rec.2020 színtér több mint 90%-át és jobb energiahatékonyságot biztosítva. Az előállítási költségek azonban – legalábbis kezdetben – várhatóan magasak lesznek.
A fogyasztóknak tehát jó hír, hogy a TCL – mely 2020-tól közösen fejlesztette a nyomtatással előállított nagyméretű TV-s OLED paneleket a japán JOLED-del, majd az utóbbi csődjét követően felvásárolta annak teljes gyártástechnológiáját – készül belépni az OLED TV-k piacára, erősítve az ilyen készülékek versenyét és a technológiai fejlődést.
Ezt igazolják a TCL a kínai Vuhanban megrendezett Global Display Tech-ecosystem Conference 2023 (DTC 2023) alkalmával bemutatott legújabb prototípus OLED képernyők is. A rendezvény sajtóközleményében Jun Zhao, a TCL vezérigazgatója úgy fogalmaz: „A fogyasztók manapság nagyobb hangsúlyt fektetnek az általános felhasználói élményre. A TCL CSOT-nál elkötelezettek vagyunk olyan displaytermékek fejlesztése mellett, amelyek nemcsak zöldek és alacsony szén-dioxid-kibocsátásúak, de a szembarát funkciókat is előnyben részesítik. A displaytechnológiák, köztük az LCD és az OLED terén elért jelentős előrelépések révén figyelemreméltó áttöréseket értünk el, amelyek célja a kiváló felhasználói élmény biztosítása. Ipari partnereinkkel szorosan együttműködve továbbra is kiváló minőségű termékeket kínálunk különféle célokra.”
A korábbi 164 centis (65”) 8K OLED TV képernyő után a cég most egy ugyanekkora 8K IJP OLED ívben hajlított monitort mutatott be 120Hz képfrissítéssel. A cég szerint: „Az IJP OLED technológia révén a lumineszcens anyagok felhasználási aránya 2-szeresére, 90%-ra nő, a kék fény sugárzását 50%-kal csökkentve. Még alacsony szürkeárnyalatú képeknél is a színskála DCI-P3 értéke 99% felett marad. Több millió kontrasztszinttel kombinálva ez a display páratlan színes képminőséget kínál.”
A másik egy 35 centis (14 hüvelykes) prototípus OLED panel notebookokhoz, 2,8K felbontással és 30Hz – 120Hz között változtatható képfrissítéssel. Elemzők szerint az OLED kiszorítja az LCD-t a csúcskategóriás IT-szegmensben az elkövetkező években.
A TCL CSOT kifejlesztett egy 78 centis (31 hüvelykes) 4K felbontású és 120Hz-es frissítési gyakoriságú OLED panelt is, aminek dóm alakja fokozza a játékosok „3D” térérzetét 3D képmegjelenítés nélkül.
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.