1. Oldal
Legutóbb egy virtuális valósággal foglalkozó szakértő, egy szemészprofesszor valamint az Egyesült Királyság egy szemész szakmai szövetsége hívta fel a figyelmet a 3D TV-ék nézésének veszélyeire illetve korlátaira.
Steven Nusinowitz a Jules Stein Eye Institute (szemészeti intézet) professzora is egyetért Pesce-vel, és a 3D filmek nézésénél előforduló rosszullétre a következő magyarázatot adta a CNN-en: „A film azt mondja – Hé, itt mozogsz a jelenetben -, de az egyensúlyi szervben lévő, a mozgásérzékelésért felelős vesztibuláris rendszer azt közli – nem mozogsz semerre.” Ez a szervek közötti szétkapcsolódás fordítja fel néhány ember gyomrát.
Egy jelentés szerint a valószínűleg legtöbbek által látott és legjobbnak ítélt Avatar 3D vetítése is filmbarátok 15 százalékának okozott fejfájást. Az okot sokan abban látják, hogy a 3D elhiteti szemünkkel, hogy bármerre nézhet, de ez nem igaz, mert a képernyőn lévő részletek többsége elmosódott, így míg a karakterek élesek, más az előtérben lévő elemek esetleg nincsenek fókuszban, azaz életlenek, és ez zavaró.
Az Eyecare Trust szemész szakmai szövetség jelentése szerint az Egyesült Királyságban mintegy 6 milliónyian küszködnek gyenge binokuláris látással, ami kizárja, hogy ezek az emberek fejfájás és kényelmetlenség nélkül nézhessenek 3D tartalmakat. A népesség 12 százalékának van olyan látásromlása, ami kizárja, hogy az agy korrekten dolgozza fel a bal- és jobbszemen át továbbított egyes képeket. A szervezet szerint a „binokuláris állapot” könnyedén megállapítható egy rutin szemvizsgálat során, és bizonyos rendellenességek szemüveggel korrigálhatóak illetve terápiásan kezelhetőek. A 3D TV-hez szükséges aktív szemüveg pedig működik egy korrekciós szemüveg felett viselve is.
Kapcsolódó linkek:
A 3D emberi tényezőivel foglalkozó csapat alakul
Figyelem! Ittasan és terhesen nem ajánlott 3D TV-t nézni!
Probléma a 3D-vel